Spływy kajakowe w Borach Tucholskich rzeką Wda

Zapraszamy do aktywnego wypoczynku i najlepszej zabawy podczas spływów kajakowych po rzece Wda. To najdłuższa – obok Brdy – rzeka w Borach Tucholskich.

Spływy po Wdzie są bardzo popularne – rzeka ma idealny nurt, a widoki w dorzeczu Wdy są przepiękne.

Z jednej strony nurt nie jest zbyt porywający, więc w spływach kajakowych po Wdzie mogą brać udział niedoświadczone osoby, rodziny z dziećmi a z drugiej na tyle wartki, by podczas spływu po Wdzie bardziej doświadczeni miłośnicy sportów wodnych czerpali dużo przyjemności z tak spędzonego czasu.

Organizujemy spływy dla grup zorganizowanych: kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół i imprezy firmowe. Posiadamy zadbane kajaki 1,2 i 3 osobowe. Istnieje możliwość rozpoczęcia i zakończenia spływu w dowolnym miejscu. Posiadamy także bazę noclegową i oferujemy wyżywienie i catering.

Wda zapewnia idealne warunki do spływów kajakowych, a okoliczności przyrody, jakie mijamy podczas spływów, dostarczają nam niezapomnianych wrażeń estetycznych. Bory Tucholskie zasłużyły na swoją sławę i do dziś przyciągają turystów, dla których aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu jest najlepszą formą relaksu.

 

Oferta Spływów kajakowych dla rodzin, grup zorganizowanych, imprezy integracyjne

W spływach mogą wciąć udział całe rodziny. I właśnie taki sposób urlopu staje się coraz popularniejszy. Bardzo nas to cieszy! Każdy aktywny wypoczynek to przerwa od siedzącego trybu życia.

Zachęcamy do rozważnego dobierania trasy, dostosowując ją do możliwości wszystkich uczestników. Dla każdego uczestnika spływ kajakowy będzie niezapomnianą przygodą, a każde wakacje okazją do jej powtórzenia!

Spływy kajakowe to także wspaniała forma wyjazdu  integracyjnego dla firm. Odpoczynek i odprężenie na łonie natury, wspólna zabawa i uczestnictwo w atrakcjach plenerowych sprzyja budowaniu dobrych relacji i nawiązywaniu kontaktu między pracownikami. Spływy takie organizujemy kompleksowo z zapleczem noclegowym, wyżywieniem i dodatkowymi atrakcjami.

 

Trasy, długości i cennik spływów kajakowych Wdą

TRASA JEDNODNIOWA: Korzystając z naszej oferty, możecie wybrać różne trasy spływów, a wśród nich trzy trasy spływów jednodniowych

 • Stara Rzeka - Tleń   czas spływu około 3 godz/ cena 55 zł za osobę w kakaju 2osobowym lub 1 osobowy 70 zl
 • Skarpa - Tleń czas spływu około 4-5 godzin / cena 60 zł za osobę w kajaku 2 osobowym lub 1 osobowy 70 zł
 • Błędno - Tleń  czas spływu około 5-6 godz / cena 65 zł za osobę w kajaku 2 osobowym lub 1 osobowy 80 zl
 • Łuby - Tleń  czas spływu około 8 godz / cena 70 zł za osobę w kajaku 2 osobowym lub 1 osobowy 90 zł 

(W cenę wliczony jest kajak, wiosła, transport, kamizelki dla każdego uczestnika.)

Dzięki temu trasę spływu możecie dopasować do swoich możliwości lub z dnia na dzień zwiększać odległości i sprawdzać się na coraz dłuższych odcinkach. I choć spływy kajakowe to przede wszystkim podziwianie okolic koryta rzeki z poziomu kajaka, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić sobie odpoczynek i zwiedzić najbliższe zabytki czy skorzystać z atrakcji turystycznych. Pamiętajcie tylko, by odpowiednio zabezpieczyć kajaki i nie zostawiać ich bez nadzoru.

A atrakcji na Kaszubach nie brakuje. Jeśli macie więcej czasu i chcecie lepiej poznać Kaszuby i Bory Tucholskie, zapraszamy na dziesięciodniowy spływ kajakowy!

TRASA 10 DNIOWA – SPŁYW KAJAKOWY LIPUSZ – TLEŃ Lipusz – Tleń to bardzo popularna trasa spływów kajakowych. Jej pokonanie zajmuje 10 dni, podczas których nocujemy na polach namiotowych, wieczory spędzamy przy ogniskach, a w ciągu dnia oprócz spływania w dół rzeki Wda, możemy zwiedzić kilka urokliwych zakątków Borów Tucholskich i Kaszub.

 • 0km Spływ rozpoczynamy w Lipuszu. To duża wieś gminna, do której dostaniemy się nie tylko samochodem, ale także pociągiem. Z Lipuszem istnieją połączenia kolejowe z Chojnicami i Kościerzyną. Kajaki wodujemy poniżej XIX-wiecznego młyna na gminnym polu namiotowym.
 • 2,5km Na trasie z Dziemian do Kościerzyny napotkamy betonowy most drogowy, za którym przyspiesza nurt Wdy. Należy także uważać na kamienie na dnia rzeki.
 • 3,5km Mijamy most drogowy w Kruglińcu – osadzie na obrzeżach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
 • 6,0km Mijamy urokliwy drewniany mostek, wpływamy w zalesiony wąwóz, pokonujemy pojedyncze zwalone drzewa – widoki są przepiękne.
 • 8,5km Wpływamy na obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jezioro Ostry połączone jest z rzeką Wda niewielkim przepływem.

Wdzydzki Park Krajobrazowy został utworzony w 1983 roku w północno-zachodnich Borach Tucholskich, we wschodniej części Równiny Charzykowskiej. Terytorialnie Wdzydzki Park Krajobrazowy leży w południowej części województwa pomorskiego. W skład parku wszedł zespół rynnowych Jezior Wdzydzkich (Jelenie, Radolne, Gołub, Wdzydze) o łącznej powierzchni 15,06 km2 oraz otaczające je kompleksy leśne. Powierzchnia WPK wynosi 176,5 km2, z tego 111,7 km2 (63,3%) to lasy, a 19,15 km2 (10,9%) wody. Na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego mieszczą się liczne atrakcje turystyczne, region słynie między innymi z dużego i drugiego najstarszego skansenu w Polsce, który przyciąga nie tylko etnografów, ale całe rodziny.

 • 9km Mijając drewniany mostek drogowy, wpływamy do Jeziora Schodno

Jezioro Schodno - pow. 50 ha, długość 2km, głębokość 5,2 m

 • 10km Po lewej stronie mijamy niewielkie pole biwakowe na leśnej polanie
 • 10.7km Po prawej stronie przy ujściu z jeziora znajduje się duże pole campingowe PTTK
 • 12km drewniany most w Loryńcu – wsi kaszubskiej, która jest także bazą noclegową dla turystów
 • 12.4km Na tym odcinku znajduje się ujście rzeki Trzebiochy, a Wda mocno przyspiesza
 • 13km Mijamy betonowy most drogowy – uwaga: pod mostem bystrze, za nim dolina rzeki rozszerza się. Wda skręca na zachód wpływamy na jezioro Słupinko i skręcamy w lewo.
 • 17.5km Przepływamy pod drewniana kładką i wpływamy na Jezioro Radolne

Jezioro Radolne - Jego powierzchnia wynosi 135 ha, długość 3 km, a maksymalna głębokość 15 m. Radolne to jezioro rynnowe. Wraz z jeziorami Wdzydzkim, Gołuń, Słupinkiem i Jelenim wchodzi w skład akwenu wodnego, potocznie nazywany jest Morzem Kaszubskim, który jest największym akwenem wodnym w regionie. Jego powierzchnia to 1656 ha, długość 11 km, szerokość 9 km, a głębokość sięga nawet do 68 metrów. Pojedyncze jeziora tworzą kształt krzyża, a na Morzu Kaszubskim znajdują się wyspy – największa Ostrów Wielki ma powierzchnię 75 ha. Cały akwen znajduje się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Dalej płyniemy na wschód, kierujemy się w kierunku Wdzydz Kiszewskich.

 • 21.5km Dopływamy do Wdzydz Kiszewskich. Osoby, które nie miały jeszcze okazji zwiedzić najstarszego w Polsce skansenu, zachęcamy skorzystać z okazji i zobaczyć obiekty ludowe z przestrzeni XVII-XIX wieku. W ich skład wchodzą kompletnie wyposażone budynki, kościółek z XVII wieku, który został przeniesiony ze Swornychgaci, holenderski wiatrak czy chata z Piechowic. Skansen we Wdzydzach Kiszewskich założyło małżeństwo – nauczyciel miejscowej szkoły Izydor i jego małżonka Teodora Gulgowcy.

Kiedy widzimy przystań PTTK we Wdzydzach Kiszewskich, skręcamy na południe i przedostajemy się na jezioro Wdzydze.

 • 25km Mijamy największą wyspę na Morzu Kaszubskim. Na zachodnim brzegu Ostrowa Wielkiego znajduje się pole biwakowe.

Z lewej strony, w połowie wschodniego brzegu, mijamy Wdzydze Tucholskie.

 • 28.5km Opuszczamy jezioro Wdzydze i ponownie wpływamy na Wdę. Przenoska – jazy przy wypływie Wdy. Zastawkę można obejść dróżką na lewym brzegu – 150m lub wysokim brzegiem zaraz przy śluzie – 20m. Nieopodal można zjeść pyszną rybkę, lokalny przysmak, z którego słyną Kaszuby.
 • 29.2km Mijamy wieś Borsk i betonowy most drogowy na trasie Wdzydze - Wiele. Opuszczamy teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Kilometr za Borskiem rzeka rozwidla się.
 • 30.5km Płynąc dalej prosto wybudowanym w XIX w. w celach melioracyjnych kanałem oddalilibyśmy się od rzeki. Dlatego przenosimy kajak w prawo na starorzecze Wdy, 15m wokół zastawki i wodujemy go na wypłaconym, kamienistym odcinku. Rzeka staje się malownicza i wąska. Czasem przeprawę utrudniają powalone drzewa.
 • 33.5km We wsi Bąk mijamy drewniany most drogowy
 • 35.5km Mijamy wysoki most kolejowy na trasie Czersk-Bąk. Wypływamy na pola, rzeka coraz silniej meandruje, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia trasę spływu.
 • 37km Przepływamy obok wsi Miedzno. We wsi sklepy i pole namiotowe – warto zrobić zakupy, ponieważ na szlaku nie mijamy wiele miejsc ze sklepami. Gdy dopłyniemy do niskiego drewnianego mostku na granicy wioski, będziemy musieli kajak przepchnąć pod kładką. Kolejny most ma już dostateczny prześwit – na prawo widzimy oznakowana droga, która prowadzi do tajemniczych kamiennych kręgów w Odrach.

Odry – w pobliżu znajduje się rezerwat Kamienne Kręgi, czyli ogromne skupisko kamiennych kręgów, najprawdopodobniej dawne cmentarzysko Gotów z przełomu I i II wieku naszej ery. Największe w Polsce i drugie w Europie takie skupisko kręgów liczy 10 w całości ocalałych oraz 2 częściowo zachowanych kręgów, a każdy z nich liczy od 15 do 33 metrów średnicy.  Każdy krąg zawiera od 16 do 29 wystających z ziemi kamieni – wystają one ponad powierzchnię ziemi na 20 do 70 cm. Oprócz kręgów znajdują się tam także kurhany. I w kręgach, i w kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Oprócz bezcennych odkryć archeologicznych, zaobserwowano tam także niemal 90 gatunków porostów, które zwykle rosną na terenach wysokogórskich, a nieopodal wsi Odry znajdują się na 300 głazach. Porost świadczą o czystości powietrza. Z tego powodu 15 września 1958 roku na terenie utworzono rezerwat przyrody, który liczy 17 ha.

 • 39km Mijamy duże pole biwakowe PTTK
 • 39.5km Mijamy drewnianą kładkę
 • 40.3km Na tym odcinku znajduje się dopływ odprowadzający nadmiar wody z Kanału. Wda stopniowo poszerza się i wzrasta jej głębokość
 • 41.5km Mijamy wieś Wojtal, w której zobaczyć można stary młyn, mała elektrownia wodna i rybne stawy. Obejście jazu znajduje się 20m z lewej strony. Most drogowy na jazie.
 • 42km Mijamy kolejny most drogowy
 • 43km Przepływamy pod mostem kolejowym na trasie Bydgoszcz-Koscierzyna, pod mostem bystrze, a następnie czeka nas kilka zakrętów rzeki.
 • 44km Kolejne pole biwakowe
 • 45.5km Ujście Studzienickiej Strugi po lewej. Przepływamy pod drewnianym mostem do Wiecka
 • 46.4km Przepływamy obok kolejnego pola namiotowego
 • 46.8km Mijamy drewnianą kładkę
 • 49.5km Z prawej strony mijamy ujście rzeki Niechwaszcz
 • 49.8km Dopływamy do miasta Czarna Woda z prawami miejskimi od 1 stycznia 1993 roku, liczące 3,3 tys. mieszkańców. Znajduje się nad rzeką Wdą, na Kociewiu. Położone jest na skraju Borów Tucholskich. Ze względu na atrakcyjne położenie jednocześnie nad rzeką i przy szlaku drogowo-kolejowym Berlin-Kaliningrad, miasto było niegdyś ośrodkiem przemysłu drzewnego. Od końca XIX wieku istniał tam tartak, a w XX wieku powstała tutaj fabryka płyt pilśniowych.
 • 50.1km Ponownie przepływamy obok mostu drogowego, na którym znajdują się tabliczki informacyjne – w pobliżu znajduje się kilka pól biwakowych. Pod mostem bystrze.
 • 50.7km Na prawym brzegu Wdy zlokalizowane zostało oficjalne pole PTTK
 • 51km Przepływamy pod mostem kolejowym, uwaga na bystrze
 • 51.1km Mijamy most drogowy
 • 51,5km Mijamy stanicę PTTK, znajdują się tutaj domki, prysznice

Zmienia się charakter rzeki, nurt Wdy się zmienia, wpływamy na łąki.

 • 55.5km Kolejne niewielkie pole biwakowe na naszym szlaku
 • 57.7km Mijamy wieś Zimne Zdroje, a w niej betonowy most drogowy. Za mostem po lewej znajdziemy dogodne wyjście na brzeg. W sklepie możemy uzupełnić nasze zapasy
 • 60km Za wsią Zimne Zdroje do Wdy wpada rzeka Struga, dolina Wdy poszerza się, zbocza stają się łagodniejsze, a nurt wolniejszy. Rzece stale towarzyszy sosnowy bór
 • 60.8km Następne pole biwakowe, znajdują się na nim drewniane wiaty
 • 62km Kolejne pole biwakowe
 • 63,3km Przepływamy przez Leśnictwo Czubek, mijamy drewniany most drogowy, a za mostkiem próg wodny, przy niskim stanie wody trzeba go obejść.
 • 63.5km Mijamy pole biwakowe PTTK, znajdziemy tam wiaty i miejsce na ognisko
 • 70km Dopływamy do wieś Czarne, mijamy drewniany most drogowy
 • 74.5km Mijamy wieś Mały Bukowiec. Przepływamy pod betonowym mostem drogowym. Przed mostem na prawym brzegu znajduje się pole biwakowe, a po lewej duża łąka.
 • 83km Osada kociewska Młynki, a w niej betonowy most drogowy na trasie Ocypel - Lubichowo, a za nim koło leśniczówki znajduje się pole biwakowe PTTK.
 • 86km W pobliżu wieś Kępki znajduje się dzikie pole biwakowe
 • 87km Przepływamy pod wysokim mostem kolejowym – uwaga na kamienie w nurcie i silne bystrze.
 • 93km Przed nami wieś Wda – to ostatnie miejsce przed Tleniem, gdzie można zrobić zakupy. We wsi znajduje się betonowy most drogowy. Za mostem nurt bardzo słabnie, prawie ginie. Na lewym brzegu znajduje się kolejne pole biwakowe i sklepy
 • 93,5km Na lewym brzegu rzeki znajduje się pole namiotowe PTTK
 • 96km Wieś Wdecki Młyn – trzeba ją obejść 50m prawym brzegiem i zwodować kajak na wzmocnionym palikami brzegu. Jeszcze do niedawna działała tu elektrownia
 • 96.5km Mijamy biwak koło leśniczówki – z pomostem i wiatami
 • 100km Kolejny biwak – po lewej stronie Wdy
 • 103km Mijamy ujście rzeki Kałębnicy – niewielki dopływ prowadzący od rozległego jeziora Kłębie. Rzeka płynie szybko.
 • 105.5km Następne ujście rzeki, tym razem jest to rzeka Brzezianek
 • 106.3km Kolejne pole biwakowe znajduje się na skarpie. Przepływamy pod drogowym mostem betonowym, nieopodal wieś Kasparus. Wda wpływa do lasu, jej brzegi stają się wyższe, miejscami urwiste. Wpływamy w krętą, głęboką dolinę. Koryto rzeki nieustannie zmienia kierunek, docieramy do rezerwatu Krzywe Koło Pętli Wdy
 • 110km Na prawym brzegu Wdy znajduje się pole namiotowe
 • 111km Tym razem mijamy biwak na lewym brzegu rzeki. Wiata i stoły zachęcają do zjedzenia posiłku, a pomost do chwili relaksu
 • 118,5km Osada Błędno z drogowym mostem betonowym.
 • 118,7km Mijamy kolejne pole namiotowe PTTK
 • 119.2km Na prawym brzegu rzeki znajduje się pole biwakowe

W tym miejscu rozpoczyna się najciekawszy odcinek rzeki, pełen meandrów. Znajdujemy się na terenach Wdeckiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1993 roku. Powierzchnia Wdeckiego PK wynosi 237,86 km2, a 60% jego powierzchni to lasy sosnowe. Nurt Wdy przyspiesza, a w korycie rzeki pojawiają się kamienie i głazy.

 • 121km Mijamy dziki biwak na prawym brzegu
 • 126km Kolejne pole biwakowe na prawym brzegu Wdy.
 • 129km Wieś Stara Rzeka, przed mostem drogowym nurt rzeki przyspiesza. Na naszym szlaku napotkamy się na zwalony do wody pomnikowy wielki dąb, który trzeba ominąć – zależnie od poziomu wody, może być to trudna przeszkoda, przy niskim stanie wody można przepłynąć pod drzewem
 • 130km Zapadnięta drewniana kładka
 • 132km Przepływamy pod drewnianym mostem. Wda niepostrzeżenie przechodzi w długą, wąską zatokę Jeziora Żurskiego. W połowie tej zatoki leży Tleń, cel naszego spływu kajakowego.
 • 137km Dopływamy do celu – przed nami Tleń i betonowy Most drogowy

Tleń – wieś kociewska (Kociewie – region etnograficzno-kulturowy) w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Osie na trasie linii kolejowej Jeżewo-Szlachta-Czersk. Wieś położona jest nad sztucznym Jeziorem Tleńskim i rzeką Wdą w sercu Borów Tucholskich. Tleń jest popularnym przystankiem na szlaku spływów kajakowych. Posiada kilka ośrodków wypoczynkowych i wypożyczalni sprzętów wodnych, w Tleniu znajdują się dwa pomniki przyrody (dwa dęby szypułkowe) oraz letnie kino. Większość mieszkańców żyje z turystyki. Spora część zabudowań to domy letniskowe. Tleń znajduje się na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

top
© 2012-2021 by Patex Tleń. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projektowanie stron www